Sırp kömür madencileri Roma gemisini ortaya çıkardı

T24 Dış Haberler

Viminacium olarak bilinen yakınlardaki eski bir Roma yerleşim yerinden uzmanlar, 2020’den bu yana bölgede bu türden ikinci keşif olan geminin iskeletini incelemek ve korumak için harekete geçti.

Geminin hipodromu, surları, tapınakları, amfi tiyatrosu, su kemerleri, hamamları ve atölyeleri olan 45 bin kişilik oldukça gelişmiş Roma kentine hizmet veren bir nehir filosunun parçası olduğu tahmin ediliyor. 

Baş arkeolog Miomir Korac, önceki bulguların, geminin MS 3. veya 4. yüzyıla kadar uzandığını, Viminacium’un Roma’nın Moesia Superior eyaletinin başkenti olduğu ve Tuna Nehri’nin bir koluna yakın bir limanı olduğu zamanlara ait olabileceğini söyledi.

Korac, ahşabın yaz sıcağında çürümemesi için önce su püskürtüldüğünü ve muşamba altında bekletildiğini sözlerine ekledi. 

Arkeologlar, bölgede şimdiye kadar ortaya çıkarılan iki gemi ve üç kanonun ya battığına ya da nehir kıyısına terk edildiğini düşündüklerini söylerken, amaçlarının gemiyi Belgrad’ın 70 km doğusundaki Kostolac kasabası yakınlarındaki Viminacium’dan çıkarılan binlerce eserle birlikte sergilemek. 

Yeni keşfedilen gemide çalışan ekibin bir parçası olan Mladen Jovicic, geminin 13 metrelik gövdesini kırmadan hareket ettirmenin zor olacağını söylerken, vinçle kaldırılacak özel bir yapı hazırlanacağını da sözlerine ekledi. 

Viminacium’da kazılar 1882’den beri devam ederken arkeologlar, alanın yalnızca %5’ini kazdıklarını tahmin ettiklerini açıkladı. 450 hektar olduğu öne sürülen bu alanın, New York Central Park’tan daha büyük olduğu tahmin edilmekte. 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir