Yapay Zekânın Oluşturuduğu Fotoğraf Ödül Kazandı!

Dünya Fotoğraf Kuruluşu tarafından düzenlenen Sony Fotoğrafçılık Ödülleri, bu yıl oldukça ilginç bir olaya sahne oldu. Sanatçı Boris Eldagsen’ın “The Electrician” isimli eseri, yarışmada ödüle layık görüldü. İlginç olan kısım ise bu fotoğrafın yapay zekâ tarafından üretilmiş olması.

“The Electrician” isimli fotoğraf, biri arkadan yüzünü diğerinin sırtına dayanmış olan iki kadını içeriyor. Işık huzmeleri ve sepya tonuyla dikkat çeken ve gerici bir havaya sahip bu eser, 20. yüzyılda sıkça karşılaştığımı “ruh fotoğrafçılığı” türünü anımsatıyor.

Sanatçı ödülü reddetti

“The Electrician” – Boris Eldagsen

The Electrician her ne kadar Eldagsen’in yeteneğini oraya koysa da yapay zekânın yardımıyla oluşturuldu. Eldagsen, “Açık” kategorisinde ödül alan bu eserle normalde Sony’den fotoğraf ekipmanı almanın yanı sıra, Dünya Fotoğraf Kuruluşu’nun kitabına ve sergisine dahil edilecekti. Ancak sanatçı, yarışmaların yapay zekâya hazır olup olmadığını test etmek için yarışmaya katıldığını, bu yüzden de ödülü kabul etmeyeceğini duyurdu. Ayrıca sonuçlara bakarak hazır olmadıklarını da ekledi.

1989’dan beri fotoğrafçılıkla uğraştığını söyleyen Eldagsen, odağının son zamanlarda yapay zekânın yaratıcılığını görmek için değiştiğini ifade ediyor. Seçilen fotoğrafın ise karmaşık komutlardan kendi fotoğrafçılık bilgilerinin yansımasına kadar birçok farklı şeyin sonucu olarak çıktığını, sadece bir butona basmak olmadığını da ekliyor.

Öte yandan Dünya Fotoğraf Kuruluşu ise Gizmodo’ya yaptığı açıklamada Eldagsen’in kendilerini yanıltmaya yönelik davrandığını söyleyerek sanatçıyı kınadıklarını ve artık onunla iletişim kurmayı doğru bulmadıklarını aktardı.

Bu haber, “Yapay zekâ sanatçılarının yerini mi alacak?” endişelerinin ortasında geliyor. Birçok insan, bu tarz araçların sanatçıları ve yaratıcılığı yok edebileceğini söylüyordu. Ayrıca Eldagsen’in yapay zekâ ile üretilmiş bir görsel ile yarışma kazanan ilk sanatçı olmadığını da ekleyelim. Geçtiğimiz yılın ağustos ayında da Jason Allen isimli bir sanatçı, Midjourney ile oluşturuduğu bir fotoğraf ile ödül kazanmış ve bu konudaki tartışmaların artmasına neden olmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*