Polonya’dan Rusya’yı kızdıracak Ukrayna açıklaması

Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, Polonya’nın NATO üyeliğinin 25. yılına ilişkin parlamentoda, Ukrayna’ya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sikorski, “NATO askerlerinin Ukrayna’da bulunması düşünülemez değil.” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçen ay yaptığı benzer açıklamalarına da dikkati çeken Sikorski, “Bu Putin’in korkmasıyla ilgili, bizim Putin’den korkmamızla ilgili değil.” dedi.

NE OLMUŞTU?

Fransa’nın ev sahipliğinde 26 Şubat’ta düzenlenen Ukrayna’ya destek konulu konferansın kapanışında konuşan Macron, “Rusya’nın bu savaşı kazanmaması için ne gerekiyorsa yapacağız” demişti.

Bu amaca ulaşmak için “her şeyin mümkün olduğu” mesajını veren Macron, Ukrayna’ya asker göndermenin “ihtimal dışı” bırakılmaması gerektiğini belirtmişti.

Macron’un bu sözleri üzerine Avrupalı siyasiler, NATO ve Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna’ya askeri birlik göndermeyeceğini bildiren açıklamalar yapmıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya asker göndermesi halinde NATO ile Rusya arasında çatışma yaşanma ihtimalinin “kaçınılmaz” olacağını söylemişti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir